DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Užitečné informace

Užitečné a nejen právní informace

Společné členství manželů v bytovém družstvu - Správa společného podílu

Podíl ve společném jmění manželů

V souladu s § 578 ZOK obecně platí, že členství jednoho z manželů v družstvu nezakládá členství druhého z manželů. Pro vznik společného členství manželů v bytovém družstvu však platí výjimka, neboť společné členství manželů v družstvu vzniká ze zákona v případě, kdy je družstevní podíl součástí společného jmění manželů (§ 739 odst. 1 ZOK). Manželé se tak mohou dohodnout, že družstevní podíl nebude ve společném jmění manželů, a nestanou se tak společnými členy. Občanský zákoník totiž umožňuje manželům dohodnout si rozsah společného jmění manželů jinak, než stanoví právní úprava. Může se jednat o režim oddělených jmění, režim vyhrazující vznik společného jmění ke dni zániku manželství, jakož i režim spočívající v rozšíření nebo zúžení rozsahu společného jmění v zákonném režimu (§ 717 NOZ). Manželé se tak například mohou dohodnout, že družstevní podíl, který jeden z manželů nabyl před uzavřením manželství, bude spadat do společného jmění manželů. Nebo naopak se mohou dohodnout, že družstevní podíl, který nabyli v rámci manželství, bude ve výlučném vlastnictví pouze jednoho z manželů. V případě závažných dispozic s družstevním bytem (typicky převod družstevního podílu) je nutný souhlas obou manželů.

Stanovy družstva vznik ani zánik společného členství manželů nemohou vyloučit.

Pokud jsou manželé společnými členy bytového družstva, pak podíl vůči družstvu může spravovat kterýkoliv z manželů (§ 32 odst. 5 ZOK). To znamená, že právní jednání jednoho manžela vůči družstvu jsou závazná i pro druhého manžela.

Hlášení změn

Nájemce družstevního bytu je povinen oznamovat a doložit družstvu každou změnu údajů evidovaných v seznamu členů bez zbytečného odkladu poté, co tato skutečnost nastala, jakož i oznamovat družstvu veškeré změny podstatné pro vedení bytové evidence, včetně včasného oznamování změn týkajících se člena a příslušníků jeho domácnosti. 

Právo člena na informace

Právní poměry obchodních společností a družstev (obchodních korporací) jsou upraveny v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, ve znění zákona č. 458/2016 Sb. (zákon o obchodních korporacích – dále jen „ZOK”). V případě družstva se pro právo člena družstva na poskytování informací ze strany družstva a jeho orgánů použijí ustanovení ZOK o družstvu.

Pokud je např. člen bytového družstva názoru, že by se v případě družstva mělo analogicky použít pro právo člena družstva na informace ustanovení o jiném druhu obchodní korporace, nelze takový názor akceptovat, protože v rámci právní úpravy družstva jsou v ZOK záležitosti práva na informace samostatně upraveny.

Právo člena družstva na poskytování informací ze strany orgánů družstva se řídí ustanoveními ZOK o družstvu a dále ustanoveními stanov družstva.

Jde především o ustanovení ZOK (v rámci právní úpravy družstva), které se dotýkají práva člena družstva na informace ze strany družstva, resp. ze strany jeho statutárního orgánu:

V § 581 až § 583 ZOK jsou vymezena práva člena týkající se nahlížení do seznamu členů a na vydání opisu seznamu členů, spolu se souvisejícími záležitostmi.

Při svolání členské schůze musí být podle § 636 odst. 2 ZOK v pozvánce na členskou schůzi uvedeno také místo, kde se člen může seznámit s podklady k jednotlivým záležitostem programu členské schůze, pokud nejsou přiloženy k pozvánce. Podle § 637 ZOK, má-li dojít na členské schůzi ke změně stanov nebo k přijetí usnesení, jehož důsledkem je změna stanov, musí být v příloze k pozvánce uveden též návrh těchto změn nebo návrh usnesení (jehož důsledkem by měla být změna stanov).

Podle § 659 odst. 1 ZOK má každý člen družstva právo na vydání kopie zápisu z členské schůze, za úhradu účelně vynaložených nákladů spojených s pořízením kopie.

Naproti tomu v případě zápisů z jednání představenstva nebo zápisů z kontrolní komise nestanoví zákon povinnost družstva (či jeho volených orgánů) seznamovat (či seznámit např. na jejich výzvu) členy družstva se zápisem z jednání těchto volených orgánů nebo s podklady projednávanými těmito volenými orgány. Pouze každý člen tohoto voleného orgánu má na základě výslovných ustanovení ZOK právo na vydání kopie zápisu o jednání a rozhodování tohoto voleného orgánu: Podle § 709 odst. 3 ZOK má každý člen představenstva právo na vydání kopie zápisu o jednání a rozhodnutí představenstva a stejně tak podle § 721 odst. 3 ZOK má každý člen kontrolní komise právo na vydání zápisu o jednání a rozhodnutí kontrolní komise.

 

Chov psů, koček a jiných domácích zvířat

Chov psů, ale i koček a jiných zvířat v bytech družstva a na území obce řeší a pokrývají současně platné právní předpisy a stanovy družstva.

Obecně je chov a držení psů, kam patří i jejich venčení, třeba posuzovat podle obecné právní úpravy. Tou je především zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“), a to v části upravující odpovědnost za škodu (§ 2894 a násl.). Prevenční ustanovení § 2900 výslovně ukládá každému povinnost počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného. Při porušení tohoto ustanovení vzniká poškozenému právo na náhradu škody proti tomu, kdo za škodu odpovídá, v daném případě vůči osobě vedoucí psa nebo té, která nad ním nevykonává řádný a účinný dohled, ač je to její povinností.

V případě, že pes způsobí jinému zvířeti či člověku újmu na zdraví či majetku, by se mohlo jednat ze strany uvedené osoby o přestupek podle § 49 odst. 1 písm. b) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, k jehož projednání je příslušný obecní (městský) úřad obce s rozšířenou působností. Při způsobení škody na zdraví větší než drobné by se mohlo jednat i o spáchání trestného činu, kdy doporučujeme věc bezprostředně oznámit Městské policii tel. 156, nebo Policii České republiky, tel. 158.

Porušování povinnosti chovatelů zvířat podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání může být posuzována jako přestupek, podle kterého je pak možný sankční postih až do výše 500.000,- Kč a to příslušnými orgány státní správy ve správním řízení, nejedná-li se o trestný čin.

Porušování povinnosti stanovených zákonem č. 166/1999 Sb., o veterinární péči (veterinární zákon) je sankcionováno Krajskou veterinární správou.

Z těchto předpisů vyplývají zejména tyto povinnosti chovatelů zvířat:

1. Vlastník zvířete se m u s í zdržet všeho, čím by nad míru obtěžoval jiné nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv (např. § 1013 NOZ atd.), např. n e s m í:

– obtěžovat sousedy hlukem, pachem, pevnými a tekutými odpady

– nechat vnikat zvířata na sousední pozemek

– nechat obtěžovat občany na veřejném prostranství

– nechat zvířata působit škody na majetku jiných

– nechat volně a nekontrolovaně pobíhat psy po k.ú. obce apod.

Pokud dojde ke sporu a spornou věc dotčených osob se nepodaří vyřešit dohodou, je ochrana proti osobě, odpovědné za chování zvířete, která neplní své povinnosti:

– buď prostřednictvím stížnosti u příslušného úřadu (příslušnost stanoví přísl. zákony)

– nebo cestou soudního jednání (podáním žaloby u soudu)

2. Chov nebezpečných zvířat upravuje vyhláška Ministerstva zemědělství č. 411/2008 Sb. o chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči. Chov nebezpečných zvířat podléhá schválení Krajské veterinární správy.

3. Chovatel je povinen zajistit, u psů a některých dalších zvířat držených v zajetí, pravidelné očkováni proti vzteklině. V současnosti je možné při povinné vakcinaci psů, koček a fretek proti vzteklině brát ohled na trvání imunity, kterou zaručuje výrobce použité vakcíny.

4. Ohlašovací povinnost, povinnost trvalého označení (např. čipem), poplatky ze psů a pravidla pro pohyb psů na veřejných prostranstvích je upravena obecně závaznou vyhláškou.

SOUVISEJÍCÍ ZÁKONY a další právní předpisy:

• zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (NOZ), ve znění pozdějších předpisů

• zák. č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů

• vyhláška Ministerstva zemědělství č. 411/2008 Sb.

• zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů

• zák. č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů

• zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů

• zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů

• zák. č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů

• zák. č. 367/1990 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů

• obecně závazné vyhlášky